8 września 2019 wyprowadziliśmy sztukę z ciasnych galerii, sal muzealnych i dusznych klubów muzycznych na wolne wiejskie powietrze w otoczeniu zabytkowego, stuletniego gospodarstwa. Na przekór stereotypom udowodniliśmy, że polska wieś to nie tylko sztuka ludowa i disco-polo. Nasz Sianowizje 2019 odwiedziło zaskakująco dużo osób. Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom – jesteśmy bardzo wdzięczni za Waszą obecność i ogromne zainteresowanie. Uśmiechy na Waszych twarzach to dla nas najlepsze wynagrodzenie za wiele tygodni wytężonej pracy.

Nasze wydarzenie miało charakter interdyscyplinarny z pogranicza pleneru malarskiego, koncertu i wystawy. Do udziału zaprosiliśmy szereg artystów z różnych kręgów twórczych. Uczestnicy imprezy byli świadkami malowania na żywo muralu drzewa przez Magdę Jankowską na jednej ze ścian naszej galerii. Magda malując inspirowała się muzyką na żywo Michała Sołtana, a on jej malarstwem. Igor Pascali stworzył nie tylko olbrzymi i zaskakujący w formie mural zebry na drzwiach naszej stodoły, ale również mniejszy mural na jednej ze ścian naszej galerii.

Tomasz Gorzkowicz wraz z Natalią Kadzidłowską przez kilka dni tworzyli unikalne Totemowe Drzewo, na którym zarówno goście Sianowizji jak i odwiedzający nas w przyszłości będą zawieszać drobne przedmioty reprezentujące, mamy nadzieje, dobre życzenia dla nas i tego miejsca.

Znany opolski rzeźbiarz Henryk Korbański zaprezentował serię swoich wspaniałych rysunków, których to cykl nazwał Sianowizjami. Na jego wystawie można było również obejrzeć jedną z jego wymownych rzeźb.

Podczas Sianowizji 2019 opolska aktorka Elżbieta Żłobicka przepięknie czytała własną poezję i prozę oraz wiersze Agnieszki Gzyl.

Bolek Wanat – artysta fotografik pokazał swoje genialne zdjęcia w dużym formacie, a jako projektant graficzny był także autorem całej oprawy graficznej Sianowizji.

Wszystkim Artystom, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie i wraz z nami współtworzyli Sianowizje 2019 gorąco dziękujemy. Kochani, bez Was to po prostu by się nie udało!

Specjalne podziękowania przesyłamy firmie Cukry Nyskie – naszemu sponsorowi, który osłodził całe wydarzenie, dostarczając niezmierzone ilości przepysznych ciastek i herbatników.

Dziękujemy również Radiu Opole i redaktorowi Mariuszowi Majeranowi – za nieocenione wsparcie medialne.

Sianowizje 2019 dobiegły końca – ale w naszych głowach rodzą się już nowe pomysły. Jesteśmy przekonani, że niebawem Slow Art Center ponownie Was zaskoczy.

Do zobaczenia!